Barion Pixel
Nemzeti Orgonaregiszter Programok Rólunk Érdekességek Pályázatok
en
Bérleten kívüli koncertek OperaCinema Dallamvivők Nemzetközi Ifjúsági Konferencia Koncertmisék Kamarakoncertek Térzene Stream koncertek (Youtube)
2025.02.11.
Az ostrom virágai
80 évvel ezelőtt zajlott a II. világháború egyik leghosszabb és legvéresebb ostroma. Az ostromgyűrűbe zárt Budapesten több mint másfélmillió ember élte végig a 12 hétig tartó harcokat, sokszor élelem, ivóvíz és áram nélkül, pincékbe zsúfolódva vagy romos épületekben. Az élni akarás azonban ilyen körülmények között sem szűnt meg, sőt, a zenészek különös vitalitásról tettek tanúbizonyságot.

Az ostrom először a pesti oldalra koncentrálódott, 1944 karácsonyától január 18-ig, az utolsó hidak felrobbantásáig itt zajlottak a harcok. Aztán Buda következett, ahol a várnegyed tartotta magát a legtovább. Február 11-én a várat védő mintegy 20 000 katona megtagadva a német parancsot, feladta a várat, és megpróbált áttörtni az ostromgyűrűn. A fegyverek csak két nap múlva hallgattak el, a kitörést megkísérlők közül pedig csak mintegy 800-an érték el az ostromgyűrűn kívüli csapatokat.

A pesti oldalon viszont már Buda ostromának idején megkezdődött a kulturális élet. A fosztogató, hadifoglyokat gyűjtő szovjet katonák miatt az emberek többsége még mindig nem merészkedett elő a pincékből, de sok kibombázott zenész, így például Kodály Zoltán és felesége is az Operaház pincéjében lelt menedékre. Kodály ezekben a napokban vette elő a Missa brevist, melyet néhány évvel korábban orgonára, majd orgonára és énekhangokra komponált. Az ostrom napjaiban meghangszerelte a művet, és a jelen lévő zenészek maguk másolták ki a zenekari szólamokat. Február 11-én a bombázások idején is biztonságos helyen, a földszinti ruhatárban tartották az ősbemutatót. Az előadói gárda az oda szorult zenészekből állt, a közönség pedig az ott menedéket kereső hozzátartozókból. 

Ferencsik János arról számolt be, hogy mire a budai ostrom után átjutott Budáról az Operaházba, ott már zajlottak a próbák, és a háború utáni években olyan példátlan operaélet bontakozott ki, hogy még az első elinduló buszjáratok is az Opera érintésével közlekedtek. 

És bár sok operát műsorra tűztek ezekben az években, az ostrom utáni/alatti első előadás minden bizonnyal Kodály Missa brevise volt, a végén a fohásszal: Dona nobis pacem! - Adj nekünk békét!

A művet itt lehet meghallgatni: https://www.youtube.com/watch?v=3j0IKYeaByo

 

További érdekességek
2025.01.30.
Egy igazán ritka különlegesség szólal meg március 4-én Pécsett!
Ernest Chausson (1855-1899) a francia romantikus zene egyik kései, tragikus alakja. Rendkívül gazdag...
Bővebben
2025.01.29.
Világsztár, szerelem, különlegesség egyetlen koncertben
Egy világsztár érkezik Pécsre március 4-én! Ekkor ugyanis Marlis Petersen látogat el a pécsi közönsé...
Bővebben
2025.01.23.
Állatkerti verses-zenés karnevál
Lackfi János költő és Balázs János zongorista – azaz két népszerű, jó értelemben „közönségbarát” műv...
Bővebben
2024.11.27.
Fa alá hozzuk a zenét!
Lepje meg szeretteit zenei élménnyel!
Bővebben